Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myš domácí

Obývala původně pouze teplé oblasti Asie, Evropy a severní Afriky, ale jako průvodce člověka se rozšířila prakticky do celého světa. Dnes nechybí dokonce ani na výzkumných základnách v Antarktidě.

Laboratorní myšky

Kliknutím fotografii zvětšíte.

Řekne-li se laboratorní myš, většina lidí si automaticky představí bílou myš s červenýma očima. O tom, že už to dávno není pravda ví snad téméř každý. Dlouhodobou domestikací bylo získáno kolem 300 mutací s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti. V rubrice Základní informace o myškách si můžete přečíst o genetice a o několika barevných varietách laboratorních myšek, ke kterým například patří: Bezsrsté myšky (nunu myšky), o kterých jsem vypracovala podrobnou příručku (kdyby o ní měl někdo zájem tak mi napište)

Mastomyš - Krysa malá

Pochází z Afriky a je dnes běžně chována jako laboratorní zvíře. Původně byla zbarvena tmavě šedohnědě až černě s téměř bílým břichem, dnes je chována většinou v krémovém zbarvení s červenýma očima nebo šedohnědá. Její chov se nelíší od ostatních laboratorních myší.

Myš nilská

Obrazek

Se u nás chová poměrně krátce. Dosahuje velikosti menšího potkana a dá se chovat i ve větších skupinách. Vůči sobě jsou tyto statné myši velmi snášenlivé, což se bohužel nedá zcela říci o jejich vztahu k chovateli. Pokud se jim však budete věnovat od malička, dají se poměrně snadno ochočit. Přesto je lze doporučit pouze zkušenějším chovatelům, kteří rádi zvířátka pozorují.

Myš zebrovaná

Pochází z tropické Afriky. Vyskytuje se na savanách, v horských pralesích a i v bažinách. Žije většinou v malých společenstvech, jejichž základ tvoří rodina. Z rozkousané trávy a listí staví nadzemní kulovitá hnízda, mezi kterými udržuje upravené stezky. Velmi rychle běhá a dobře skáče, proto potřebuje prostrornější terárium. V potravě vyžaduje kromě semen a ovoce také poměrně hodně hmyzu.

myš bodlinatá

Jak již název napovídá, zvláštností tohoto druhu (a ještě několika příbuzných) jsou ploché bodliny, které myším vyrůstají na zádech. Obývají suché oblasti severní Afriky, Arabského poloostrova a Přední Asie. Samice rodí pouze 1-3 mláďata, která jsou však proti jiným druhům velmi dobře vyvinutá a hned od narození vidí a jsou schopná se samostatně pohybovat. Chováme-li je od malička, dají se celkem dobře ochočit.

Myšice temnopásá

Obývá otevřené krajiny na severu Čech a Moravy. Souvislým lesním porostům se vyhýbá, dává přednost polním remízkům či sadům. Hodí se spíše pro pokročilé chovatele, protože je dosti plachá. Aktivní je většinou až ve večerních a nočních hodinách, takže ani její pozorování nebývá snadné. Přesto by si tato krásná myška zasloužila v chovech větší pozornost.

Myšice lesní

Je velmi podobná dalším dvěma druhům myší, které žijí na našem území, a to myšici křovinné a myšici malooké. Žádný z těchto druhů se nesmí chytat za ocásek, což je jinak běžný způsob držení myší, protože velmi snadno svlékají z ocasu pokožku a ten jim pak upadne. Myšice velmi dobře šplhají, proto musí být terárium dobře utěsněné, aby nemohly uniknout. V potravě převládají semena a hmyz.

Toto je jenom malý výčet druhů myšek, je jich samozřejmě mnohem, mnohem větší množství.

 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moje myška laboratorní

(Erika, 29. 7. 2018 14:54)

Pomoc, potřebuju poradit co mám dělat.. Mam myš už 2 skoro 3 týdny a pořád si na mne nezvykla, (není ochočená). Náš ruku mi jednou šla, ale pak odskočila. Pořád ji nemůžu ochočit zkoušela jsem všechno :(

Myš

(Kubas, 15. 4. 2018 14:43)

Zdravím chci se zeptat... Snažím se už rok pěstovat myši a pořád mi umírají :/ jídlo.. Voda.. Domečky.. Čisto.. Zeminu... Hobliny.. Štěpky... A nic pořád umírají díky za odpovědi

Rada

(Jana, 18. 1. 2016 15:06)

Dobrý den chtěla bych poprosit o radu, mám jednu myšku a četla jsem že je lepší když jsou dvě klidně bych ji koupila ještě jednu ale mám strach že když nejsou že stejného vrhu tak jestli si nebudou ubližovat. Předem děkuji za odpověď.

Myšice temnopásá

(jakub, 9. 5. 2015 17:29)

takovu mišku mam a utikala mi pobitě ted jsem si ji vzal do akvária pro křečki nechtělo se ji tam tak jsem ji měl na zemi na zemi jsem si dal semena atd.ae je roztomila taková miška se da ochočit a de mi sama do vodi se vičistit ale je hezka a roztomila nekouše je to chlapeček dospěli.

Laboratorní myš pomoc

(Adriana, 13. 12. 2013 18:04)

Chtěla jsem se zeptat jestli můžu dát k sobě velkou roční myšku a malinkou a neni to jeji mama

Re: Laboratorní myš pomoc

(laboratorní myš pomoc, 9. 3. 2014 18:50)

kolik ma myš mladat

noční ?

(Natalie , 11. 8. 2013 10:39)

Je myš noční tvor ?

Re: noční ?

(Adriana, 13. 12. 2013 18:07)

bohužel je

Hotel pro myšky

(Hotel Ratatuile , 4. 7. 2013 16:06)

Mys.hotel@seznam.cz

Cena dohodou

myš-otázky

(hamanama, 15. 11. 2012 19:21)

je lepší akvárium pro ryby nebo přepravka?
je lepší mít více nebo méně myší?
proč mi v akváriu umírají myši?a co dělat?

Re: myš-otázky

(Eliška, 3. 7. 2013 13:12)

Je lepší akvárium
Samičky 2 , samce 1
Dej tam trochu víc podestýlky

myš-otázky

(hamanama, 15. 11. 2012 19:18)

Je lepší mít

super

(rebeka, 12. 2. 2011 15:40)

tyhle stranky jsou super

myska wagnerova

(Radka, 25. 12. 2009 13:22)

ja som vcera dostala na vianoce mysku wagnerovu a dala som jej meno fliacik pretoze ma ny kozusteku samy fliacik:D pomaly si zacinam chovat viac druhov hlodavcov mam jedneho skrecky zlateho jednehos krecka roborovskeho a teraz mi pribudla aj myska wagnerova:D a samozrjeme je to samcek:D