Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis myšky Mus musculus

 

 

 

 

Myši jsou drobní hlodavci z čeledi myšovitých. Jejich nejznámějším zástupcem je kosmopolitně rozšířená myš domácí - na jedné straně důležitý modelový organismus a oblíbené domácí zvířátko, na straně druhé hospodářský škůdce, vysoce nežádoucí nájemník v domě i hospodářských budovách a nepříjmený invazní druh (např. v Austrálii), který dokáže vyděsit k smrti nemalé procento ženské části lidské populace.

Myš domácí (Mus musculus), dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící druh) se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách. Šlechtěním myši vznikli laboratorní myši bílé formy a dlouhodobá domestikace dala vzniknou přibližně 300 mutacím s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti.

Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Pohybu věnují myšky asi 21%dne, spánku a odpočinku 45%, příjmu krmiva, pití 12%, péči o srst (komfortnímu chování) pak přibližně 16%. Myši jsou maximálně obratní šplhavci a většina také skvěle skáče. Hmotnost se pohybuje od 20 do 90 gramů ( samci jsou těžší), normální teplota těla je 37,1 °C , srdeční frekvence je 480-740 min-1, množství krve je 7,6 % tělesné hmotnosti, počet vrhů za rok 8-12.           

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro poky

(majitelka, 18. 2. 2010 17:19)

no tak si přeřti ostatní rubriky..;)

misky

(poky, 7. 2. 2010 13:57)

já sem si koupil mišku a potřebuji vědět co potřebují